Orkowie

Dziś część dalsza naszego cyklu o mieszkańcach Urdy – zapraszamy na wpis o kolejnego z odświeżonych ludów, specjalistach od duchów i astralu, rzeczy świętych i zakazanych.

Orkowie

homo sapiens spiritualis, człowiek rozumny uduchowiony, lud mgieł

Po długich negocjacjach z pana świętej pamięci małżonką, zostałem uprawniony do potwierdzenia faktu, że testament przekazujący panu kontrolny pakiet akcji spółki Ewige Blumenkraft AG rzeczywiście istnieje. Znam również miejsce jego składowania. Teraz, gdy przykułem pana uwagę, porozmawiajmy o znaleźnym.
László Zehuti, konsultant-spirytysta (dyskrecja gwarantowana)
“Laleczko”? Pomyliłeś się, biedny, wychowany pod kloszem, błękitnokrwisty chłopcze. Patrzysz na cekiny na mojej sukience i widzisz tancerkę, której możesz zawrócić w głowie. Popatrz mi w oczy. Napotkasz spojrzenie moich przodkiń, które jak pożar stepu przetaczały się przez Wanadię, pijąc błękitną krew z estetycznych czaszek twoich pradziadków. Są tuż pod powierzchnią, czekając aż wypuszczę je na świat… Dopij więc spokojnie drinka, zastanów się czego chcesz, i jeśli wciąż będziesz miał ochotę zatańczyć, dam się zaprosić.
Violet, klub Tyrs

Spirytyści, kapłanki, grabarze, łowczynie potworów, szamani, artystki, wieszcze, polityczki, agitatorzy, kultystki i terroryści. Orkowie, żyjący na granicy między światami, zwykle spychani są na obrzeża społeczeństw, w których żyją – wtłaczani w role świętych, szaleńców a czasem kozłów ofiarnych.

Orkowie – metryczka
Żywioł: powietrze i woda.
Wygląd: poruszający się z gracją drapieżników, z oczyma szarymi jak mgła i wystającymi, ostrymi kłami, które część orków spiłowuje a część dekoruje, orkowie budzą fascynację i przerażenie. Kolor skóry, włosów i wzrost są w tym ludzie bardzo zróżnicowane, zależnie od pochodzenia.
Wzrost: 150 – 200 cm. 
Grywalny wiek: od 15 do 60 lat.

Wygląd

Orkowie, choć wzrostem i posturą plasują się gdzieś między niksami, elfami a trollami, są nie do pomylenia z żadnym z tych ludów. Zwłaszcza, gdy zaczynają się ruszać. W ich sylwetce, spojrzeniu i gestach, jest coś drapieżnego, a wrażenie to potwierdzają ostre, wystające kły. Zdaniem części naukowców, pra-orkowie nie wywodzą się od wszystkożernych małp lecz od nieznanych, mięsożernych naczelnych. Nikt jednak nie udowodnił tej ryzykownej hipotezy.

Koloryt orków zależy od miejsce pochodzenia – od żółtawej cery mieszkańców Sunniru, poprzez śniadych Atmańczyków, bladych Wandyjczyków, miedzianoskórych Windian po heban ludów z głębin Lemurii.

Zgodnie z wciąż dominującym w Wanadii elfim kanonem urody, orkowie piłują wystające kły, gładko się golą i noszą włosy ciasno upięte. W innych kulturach na porządku dziennym są zaplecione brody, długie warkocze i kły dumnie zdobione kolorowymi emaliami czy filigranowymi inkrustacjami.

Specyfika

Orkowie żyją na pograniczu świata duchów, widząc ukryte, rozmawiając ze niewidocznymi bytami, zawsze w towarzystwie swoich zmarłych. Nic dziwnego, że w oczach innych ludów łatwo mogą stać się potworami. Na szczęście okres palenia orczych wiedźm i heretyków Wanadia ma dawno za sobą, jednak wciąż w popularnej wyobraźni, krwawy najeźdźca lub “dziwny” obcokrajowiec częściej będzie orkiem, niż – jak to rzeczywiście bywa – elfem lub niksą.

Orkowie – motywacje bohaterów i łotrów
Jeśli twoja postać jest orkiem, na pewno choć raz spotka się z oskarżeniami o nekromancję i nieuzasadnioną podejrzliwością, ma więc wiele powodów by chcieć coś zmienić.
Własne życie: Mam dość przodków, którzy dosłownie obserwują każdy mój krok, spiłuję kły i rzucę w kąt ten cały spirytyzm! Zbyt długo tłamszono moją prawdziwą naturę, czas uwolnić wewnętrznego drapieżcę!
Otoczenie: Zbyt wielu orków żyje na marginesie społeczeństwa, uciśnieni potrzebują ikony która porwie ich do rewolucji! Prawa wyborcze dla duchów – miliony niesłyszalnych głosów zasługują na uwagę!
Świat: Astral to olbrzymi świat, który czeka na zagospodarowanie – przyszłość gospodarki to spektrokolonializm! Jedną z największych tragedii cywilizacji są nienaturalne próby traktowania ciała i ducha jako oddzielnych bytów – gdy przerwiemy barierę między fizycznością a Astralem, uleczymy niewidzialną ranę w nas samych.

Społeczeństwo

Przez wieki orkowie wykonywali głównie prace na obrzeżu społeczeństwa – niedotykalne lub święte. Do dziś większość orków to przedsiębiorcy pogrzebowi, wróżki, cyrkowcy, łaziebne, masażyści, opiekunki do dzieci, dentyści, siostry w hospicjach, zawodowi tancerze czy kręgarki.

Zmiany, które przyniosła magiczna rewolucja przemysłowa, otworzyły przed orkami kariery w służbach porządkowych, ochronie zdrowia, edukacji, czy branży teatralnej – kultura popularna skupia się jednak głównie o spirytystkach i detektywach-okultystach.

Zamożni orkowie to zwykle prezesi korporacji spirytystycznych, matki przełożone zakonów, żigolacy-celebryci i słynne aktorki. Biedota to prostytutki, grabarze, żebraczki czy bandyci.

Występowanie

Orkowie występują na każdym kontynencie, jednak wydaje się, że najlepiej czują się pod otwartym niebem lub na morskich wybrzeżach. Może dlatego tak wielu z nich można napotkać we flocie Alfheimu, wśród koczowników na sunnirskich stepach, wśród powietrznych piratów na wyspach karmazynowych czy na preriach Ligi Wolnych Hrabstw.

Koncepcje postaci

Słowa kluczowe: mistycyzm i drapieżność.

  • Spirytystka współpracująca z wydziałem zabójstw, rozwiązująca problemy, które nie pozwalają duchom zmarłych zaznać spokoju.
  • Niepokonany mistrz szangijskich sztuk walki, wschodząca gwiazda srebrnego ekranu.
  • Antropolożka astralu, katalogująca na zlecenie Muzeum Filozofii Naturalnej pozawanadyjskie byty astralne.
  • Mistrz magicznego tatuażu, uroczy i niefrasobliwy utrzymanek starszych, bogatych dam.

Zdolności

Jestem orkiem/orkinią, więc…

…potrafię skutecznie wróżyć z kart, kości, płytek itp.

W świecie duchów czas płynie inaczej i tajemnicze prądy Astralu przynoszą czasem obrazy wydarzeń bardzo odległych w czasie i przestrzeni. Wielu orków potrafi, używając tradycyjnych metod wróżbiarskich, wykorzystać te anomalie by przewidzieć przyszłość lub odkryć przeszłość.

…widzę duchy i potrafię z nimi rozmawiać.

Mówi się, że orkowie jednym okiem patrzą na świat fizyczny, a drugim w bezmiar Astralu. Nie jest to prawda, orkinie i orkowie obdarzeni magicznym wzrokiem widzą niewidoczne tak samo dobrze oboma oczyma. Potrafią dostrzec pochodzące z astralu efemery i są w stanie nawiązać z nimi rozmowę – a przynajmniej podjąć taką próbę.

…gdy patrzę w lustro widzę echa odbitych w nim emocji.

Mówi się, że w lustrach drzemie magia i rzeczywiście, dla niektórych orków tak właśnie jest. Patrząc w skupieniu w dowolną lustrzaną powierzchnię (szybę, kałużę, lustro) są w stanie dostrzec najważniejsze, najbardziej nasycone emocjami wydarzenie, które odbiło się w niej w ciągu ostatniej doby. Co oznacza, że spoglądając w oczy trupa, który zmarł w ciągu ostatniej doby, widzą ważne wydarzenia z ostatnich godzin jego życia, z perspektywy zmarłego. 

…gdy chcę, wzbudzam w innych irracjonalny lęk.

Nie chodzi tu nawet o kły. Część orków roztacza wokół siebie nieuchwytną aurę groźby i przedstawiciele innych ludów czują się w ich towarzystwie jak sarna schwytana w światła parowozu lub wróbelek zahipnotyzowany spojrzeniem węża. Nie przysparza to orkom dobrej prasy, jednak bywa nad wyraz przydatne.

…czasem opętuje mnie duch przodka i wyciąga mnie z kłopotów.

Orkowie darzą swoich zmarłych czcią i szacunkiem. Dzieje się tak nie bez powodu – przodkowie często doradzają swoim potomkom, a w krytycznych sytuacjach są w stanie interweniować bezpośrednio, opętując potomków i wszystkimi dostępnymi środkami ratując im skórę. Opętani zyskują wiedzę oraz umiejętności, których normalnie nie posiadają, jednak musi liczyć się z poważnymi efektami ubocznymi. Przodkowie pochodzą zwykle z innej kultury i innych czasów oraz za nic mają konwenanse żywych. Na domiar złego, niektórzy oszołomieni bogactwem fizycznego świata rzucają się bez opamiętania w wir rozrywek i fizycznych przyjemności.

Słabość

Nawiedzone i przeklęte miejsca.

Właściwe orkom bliskie zestrojenie z Astralem bywa przekleństwem. Niespokojne duchy szepczące bluźnierstwa do uszu, ściany ociekające krwią, traumatyzujące przebitki z nie swoich wspomnień –  gdy ork przebywa w miejscu przeklętym lub nawiedzonym przez wrogie duchy, wszystkie rzuty stają się ryzykowne.

Orkowie – mroczne odbicia
Hobgobliny: orkowie z domieszką krwi trolli, brutale o krwistoczerwonej skórze i zamiłowaniu do okrucieństwa. 
Opętańcy: orkowie, których ciała, siłą lub podstępem, przejęły duchy przodków; czasem groźni tylko dla siebie, czasem śmiertelnie niebezpieczni dla wszystkich w pobliżu.