Niziołki

W dzisiejszym wpisie jedna z moich ulubionych ras – specjaliści od dobrego jedzenia, przygód na granicy prawa i rewolucji.

Niziołki

homo sapiens rusticus, człowiek rozumny wiejski, lud pól

Już wszystko gotowe, poczta pneumatyczna znów działa jak marzenie. Przepraszam szanownego pana za te hałasy, ale w stacji rozrządowej zalęgły się jakieś golemiczne nekropająki i trzeba było sięgnąć po ostrzejsze środki czyszczące. Szczegóły znajdzie pan na rachunku, pozycje siedem do trzynaście. Proszę następnym razem nie zwlekać tyle z przeglądem i odezwać się gdy tylko zaczną ginąć listy.
Rozalia Bidermeier, Rozalia i synowie – Pneuma, Hydraulika, Deratyzacja, Demonstracja
Pytasz kim jest ta starsza pani? To ciotka Petunia… Gdy byłem w twoim wieku, postanowiłem uciec z domu i zaciągnąłem się na statek. Mama się wściekła, poszła poskarżyć się ciotce, ciocia też się wściekła i wysłała za nami lewiatana, który zatopił statek i połknął mnie w całości. Chciałbym powiedzieć, że heroicznie wyciąłem sobie drogę na zewnątrz, ale prawda była bardziej… hm… przyziemna. Od tamtego czasu nie jestem w stanie znieść zapachu ryb. No. Idź przywitać się z ciocią. Tylko grzecznie.
Bartolomeo Fumadore, na imprezie rodzinnej

Rolnicy, pasterki, farmerzy, ranczerki, hodowcy, sadowniczki, kucharze i cukierniczki, oraz robotnicy, służące, rewolucjoniści, anarchistki, gangsterzy i złodziejki – magiczna rewolucja przemysłowa zmieniła życie wanadyjskich niziołków bardziej, niż jakiejkolwiek z pozostałych ras.

Niziołki – metryczka
Żywioł: woda i ziemia.
Wygląd: Najmniejsza z ras rozumnych, drobne i zwinne, na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl elfie dzieci. Kobiety są z reguły wyższe niż mężczyźni.
Wzrost: 90 – 110 cm. 
Grywalny wiek: od 15 do 75 lat.

Wygląd

Niziołki mają zwykle około metra wzrostu oraz proporcje ciała zbliżone do trolli, niks czy elfów. Przeważają wśród nich gęste, kręcone włosy, choć nie jest to sztywną regułą. Dla mężczyzn charakterystyczne są imponujące bokobrody – zgodnie z obowiązującą wanadyjską modą. Kobiety tradycyjnie nosiły długie, czasem sięgające ziemi warkocze, choć od kiedy większość niziołków przeniosła się do miast, zwyczaj ten zanika.

Kolor włosów i oczu jest bardzo zróżnicowany: równie łatwo spotkać smagłe, czarnowłose niziołki, jak bladych i piegowatych rudzielców. Poza Wanadią większość niziołków ma cerę w ciemnych, ciepłych odcieniach żyznej gleby i oczy piwne lub w żywych odcieniach zieleni i brązu.

Specyfika

Niziołki zawsze kojarzyły się z rolnictwem, wielkimi rodzinami i sielską stroną wiejskiego życia. Wraz ze zmianami cywilizacyjnymi ten obraz zaczął się zmieniać – w dużych miastach, w ciasnych czynszowych kamienicach, tradycyjny system wartości, oparty na wielopokoleniowych rodzinach nie mógł przetrwać. Wyzute z tradycji niziołki osuwają się na margines społeczeństwa lub szukają oparcia w strukturach mafijnych.

Jedna rzecz pozostaje niezmienna – niziołcze rodziny są matrylinearne. Nazwisko i majątek przechodzą z matki na córki, a synom pozostaje liczyć, że znajdą dobrze sytuowane małżonki lub sami zbiorą wystarczający majątek na posag. Może z tego powodu niziołcze rodziny, jako jedyne, nie mają żadnych problemów z uznaniem ogrzych dzieci.

Niziołki mogą żyć ponad sto lat, choć oczywiście na ich długość życia ma wielki wpływ otoczenie. Robotnicy pracujący po 14 godzin dziennie w kombinatach, narażeni na wypadki przy pracy i choroby zawodowe, rzadko kiedy dożywają więcej niż trzydziestki.

Niziołki – motywacje bohaterów i łotrów
Jeśli twoja postać jest niziołkiem, porusza się w świecie zbudowanym w zbyt dużej skali i doświadcza rozpadu tradycyjnych sieci wsparcia – więc prawie na pewno chce coś zmienić.
Własne życie: Przeprowadzka do miasta to szansa, nie zagrożenie; w końcu mogę wyrwać się spod tyranii strasznych staruszek i samodzielnie decydować o swoim życiu!
Wioska, którą znam z babcinych opowieści już nie istnieje; wciąż jeszcze mamy szansę zbudować nową społeczność w mieście, w którym przyszło nam żyć.
Otoczenie: Mam dość zbyt wysokich sufitów, zbyt stromych schodów i za dużych sztućców; to miasto potrzebuje niziołczej dzielnicy z prawdziwego zdarzenia – i jakościowych produktów robionych na naszą miarę!
Wyprowadzka do miast była błędem, przyszłość niziołków to samowystarczalne anarchistyczne wiejskie komuny – niedługo udowodnię wszystkim, że jest to cel w zasięgu ręki!
Świat: Dawne cywilizacje były rządzone przez niziołki i był to złoty wiek ludzkości. Duże rasy zajmują zbyt wiele miejsca i zużywają zbyt wiele zasobów. Takie są fakty. Wnioski pozostawiam wam. 
Zaślepieni tak zwanym postępem nie zauważamy, jak wielkie spustoszenia w środowisku naturalnym czyni technomagia. Jedynym ratunkiem dla cywilizacji jest świadoma ekomancja, od zaraz, globalnie!

Społeczeństwo

Po Wojnie na wsi nastąpiło wiele zmian. Małe gospodarstwa przestały być opłacalne i wielopokoleniowe rodziny niziołków ruszyły do miast za chlebem. Tam, wyrwane ze swojego środowiska i pozbawione wsparcia krewnych, szybko wtopiły się w anonimowy tłum robotników, rzemieślników i opryszków.

Powszechne wyobrażenie niziołków zmienia się na naszych oczach – w powieściach wciąż jeszcze są farmerami, kucharkami, sadownikami i hodowczyniami; nowoczesna kinematografia pokazuje raczej matki chrzestne, włamywaczy, rewolucjonistki i strajkujących robotników. Rzesze pokojówek, hydraulików, sprzedawczyń i kominiarzy pozostają niewidzialne.

Bogate niziołki pochodzą zwykle ze szlacheckich rodzin z południa Wanadii i ich majątek wywodzi się z olbrzymich posiadłości ziemskich, stadnin koni, hodowli bydła i trzody. Nowobogackie niziołki dorabiają się na handlu kwiatami, oliwą, na sieciach restauracji lub fabryk przetworów spożywczych – lub na przemycie broni, fałszowanego alkoholu, czarnego lotosu i starych dobrych wymuszeniach rozbójniczych. Biedne niziołki zaharowują się na śmierć w fabrykach i kopalniach, sprzedają podejrzanej jakości street food, zajmują się deratyzacją lub bezskutecznie próbują utrzymać się z roli.

Występowanie

Najnowsze odkrycia archeologiczne wskazują, że niziołki były główną siłą napędową starożytnych cywilizacji wielkich rzek, również mity basenu Morza Wewnętrznego pełne są opowieści o niewysokich heroinach i herosach pokonujących morskie potwory, krwawych wojnach niziołczych państw-miast i mitycznych plemionach nieustraszonych wojowniczek.

Poza Wanadią społeczności niziołków można napotkać w urodzajnych dolinach i deltach wszystkich wielkich rzek, od Dekanu, przez Lemurię po deszczowe lasy Atlantydy.

Koncepcje postaci

Słowa kluczowe: społeczność i ambicja.

  • Pisarka kryminałów, opierająca historie na wydarzeniach, które przytrafiają się jej licznej i niepokornej rodzinie.
  • Światowej sławy kucharz o lemuryjskich korzeniach, mistrz przyrządzania nieznanych w Wanadii potraw i dań z niebezpiecznych stworzeń.
  • Za dnia nauczycielka tańca w lyoneskim shangtown, nocami mistrzyni ninjitsu, walcząca z gangami i scyllą.
  • Włamywacz-dżentelmen działający w przebraniu kota, zostawiający za sobą puste sejfy i złamane serca.

Zdolności

Jestem niziołkiem/niziołką, więc…

…wcisnę się w miejsca niedostępne innym.

Niziołki, oprócz niedużych rozmiarów, obdarzone są nadzwyczaj ruchomymi stawami i część z nich bez problemu potrafi dokonywać akrobacji normalnie kojarzonych z areną cyrkową. Nie bez powodu mówi się, że jeśli podpadniesz niziołczej mafii, powinieneś uważać otwierając każdą walizkę czy pudło na kapelusze – nigdy nie wiadomo, czy w środku nie czai się płatna skrytobójczyni. 

…przeciwnicy mnie lekceważą i źle na tym wychodzą.

Niziołki są dużo szybsze, twardsze i bardziej zdeterminowane, niż wydaje się to członkom innych ras. Nie bez powodu oddział Alven Yardu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, zatrudnia tylu niziołków – ogień można zwalczać tylko ogniem.

…poruszam się bezszelestnie i nie zostawiając żadnych śladów.

Niektóre niziołki mają w sobie coś kociego, niedoścignioną płynność ruchów i umiejętność wtopienia się w tło. Mówi się, że są w stanie przejść bezszelestnie po suchych liściach, nie zostawiając śladów przebiec po świeżym śniegu i opuścić się w dół komina nie poruszając nawet płatka sadzy. 

…mam krewnych wszędzie; dosłownie wszędzie.

Popularny dowcip głosi, że pokrewieństwo między niziołkami jest funkcją czasu – po odpowiednio długiej rozmowie na pewno znajdzie się wspólna prastryjeczna babcia kuzyna żony syna któregoś ze szwagrów. Nie ma w tym zbytniej przesady.

…gdy rzucam lub strzelam, zawsze trafiam w dziesiątkę.

Niziołki słyną z nadludzkiej koordynacji oko-ręka. W cyrkach większość żonglerów i miotaczy noży to właśnie niziołki a podczas Wojny niziołcze strzelczynie wyborowe siały największe spustoszenie w oddziałach zombie Nieumarłej Rzeszy.

Słabość

Mój niewielki rozmiar często bywa przeszkodą.

Niziołki słyną z wielkiego ducha, jednak bez wątpienia jest on ukryty w drobnym ciele – gdy postać korzysta z przedmiotów zaprojektowanych dla wyższych ras lub mierzy się w walce z przeciwnikiem co najmniej dwa razy od niej większym, rzuty stają się ryzykowne.

Niziołki – mroczne odbicia
Nemesi: nieumarłe niziołki, które wróciły z zaświatów by odpłacić za doznane za życia krzywdy, niepowstrzymane anioły zemsty.
Boggarty: złośliwe żaboludy, bluźniercza mieszanka niziołków z Istotami z Głębin.