Niksy

Druga edycja Wolsunga niesie ze sobą pewne zmiany w prezentacji dostępnych graczom ras. W poprzednim wpisie zapowiedzieliśmy kierunek, w którym będziemy szli.

Dziś rozpoczynamy serię wpisów przedstawiajacych odświeżone rasy. Na początek, nowy nabytek naszej wolsungowej ludzkości – związane z wodą, wędrowne i ciekawskie niksy.

Niksy

homo sapiens vagus, człowiek rozumny wędrowny, lud mórz

Do moich obowiązków należy dostarczanie przesyłek, terminowo i na właściwy adres. W praktyce wymaga to umiejętności prowadzenia paromobilów, parowozów i prostych wiwern, jazdy na rowerze, konno i na niedźwiedziu, pływania łodzią i wpław, poruszania się po bagnach, tajdze i tundrze, dobrej orientacji w terenie, wytrzymałości na mrozy i skrajne odwodnienie, umiejętności identyfikacji roślin jadalnych i znajomości podstaw technik obronnych.
To prosta praca, lecz potrzebna i wykonywanie jej sprawia mi wiele satysfakcji.
Nadzieja Strogow, carska pocztylionka
Wiesz co mnie wkurza, Honza? Że średnio raz na tydzień ktoś mnie pyta, jak się refuje bezan, odsala wodę morską albo przyrządza ośmiornicę. Skąd ja mam to wiedzieć?! Urodziłem się w Żacholcu i całe życie pracuję w browarze. Więc nie, Honza, nie mam pojęcia jak się preparuje gruczoły jadowe płaszczki.
Zasłyszane w karczmie piwnej w Nordii

Podróżniczki, marynarze, wędrowni kupcy, koczowniczki, alpinistki, włóczędzy i odkrywcy. Niksy mogły wyjść z wody na ciepłych prehistorycznych plażach Oceanu Południowego, lecz od tego czasu zdążyły dotrzeć w każdy zakątek Urdy. Wielokrotnie.

Niksy – metryczka
Żywioł: woda.
Wygląd: Średniego wzrostu, średniej budowy ciała, z oczami w kolorze wody i zielonkawą skórą, niksy prawie wszędzie wyglądają na przybyszów i wszędzie czują się jak u siebie. Większość ma widoczne błony między palcami, część dodatkowe płetwy, łuski lub skrzela.
Wzrost: 160 – 180 cm.
Grywalny wiek: od 15 do 55 lat.

Wygląd

Niksy wyglądają, jakby spędzały cały swój czas na zewnątrz, a ich zielonkawa – od jasnoseledynowej do oliwkowo-brązowej – skóra zawsze wygląda na ogorzałą od wiatru i słońca. Mówi się, że ich oczy mają kolor wody, co obejmuje spektrum od granatu wzburzonego morza, przez jaskrawą zieleń sadzawki po żółcie mulistej rzeki. Przylegające do czaszki uszy i łatwo zauważalne błony między długimi, ruchliwymi palcami, zdradzają ich związek z wodą. 

To najbardziej zróżnicowana fizycznie z ras i grube, podobne wodorostom włosy, płetwy na przedramionach, delikatne łuski, płetwopodobne kołnierze i pióropusze a nawet skrzela, nie są wśród niks niczym dziwnym.

Specyfika

Mówi się, że niksy są jak woda — wcisną się w każdą szczelinę, każdą wolną przestrzeń, zgarniając przy okazji wszystkie brudy i szumowiny. Ich niezwykłe zdolności adaptacyjne czynią z nich urodzonych marynarzy, odkrywców, ale i włóczęgów i łotrów.

W Wanadii to właśnie niksy są motorem napędowym klasy średniej: ciekawskimi inicjatorami zmian, pierwszymi, którzy ulegają nowym modom i przynoszą wiadomości z dalekiego świata. Wielu z nich to marynarze, podróżnicy oraz odkrywcy.

Niksy – motywacje bohaterów i łotrów
Jeśli twoja postać jest niksą, na pewno choć raz usłyszy pytanie: A ty, skąd jesteś? Gdy wszyscy traktują cię jak obcego, masz wiele powodów by chcieć coś zmienić.
Własne życie: Mam dość siedzenia w miejscu, chcę w końcu zobaczyć świat. Mam dość bycia obcym, chcę zdobyć uznanie w miejscu z którego pochodzę.
Otoczenie: Chcę przejąć władzę w Njordzie by zapewnić godną pracę niksom w całej Wanadii. Chcę tworzyć nowe mody i trendy, czerpiąc inspiracje z odległych kultur.
Świat: Chcę wynaleźć sposób by przeszczepić zdolności adaptacyjne niks innym rasom. Ląd nie jest dla niks, chcę stworzyć podwodne miasto-państwo dla moich braci i sióstr.

Społeczeństwo

W czasach magicznej rewolucji przemysłowej niksy to kolejarze, kierowcy, kurierki, komiwojażerki – choć przeciętny człowiek wspomni raczej elitarne oddziały królewskiej piechoty morskiej, złożone w całości z niks.

Bogate niksy są właścicielkami stadnin koni lub prowadzą międzynarodowe firmy spedycyjne. Biedota to dokerki, pracownicy kanalizacji, służące i wagabundzi.

Występowanie

Niksy można znaleźć w taborach wanadyjskich Wędrowców, wśród plemion przemierzających konno stepy Sunniru i prerie Winlandii, w wyspiarskich społecznościach na Ocenie Burzliwym, wśród rdzennych mieszkańców dorzecza Amacunu i rzesz migrantów podróżujących między kontynentami w poszukiwaniu lepszego życia.

Koncepcje postaci

Słowa kluczowe: podróże i adaptacja.

  • Działający w głębokiej konspiracji śledczy rządowy, rozpracowujący od środka spiski nihilistów i gangi przemytników.
  • Nieustraszona antropolożka i korespondentka Royal Geographic, pisząca pasjonujące reportaże wcieleniowe z najdalszych zakątków świata.
  • Lemuryjski książę, który podbija wanadyjskie salony Wanadii, starając się dowiedzieć jak najwięcej o tej dziwacznej kulturze.
  • Spadkobierczyni winlandzkiego hodowcy jednorożców, podróżująca po świecie w poszukiwaniu miłości życia. Najlepsza rewolwerowczyni po tej stronie oceanu.

Zdolności

Jestem niksą / niksem, więc…

…mam o wiele lepszą orientację w terenie niż inni.

Niksom łatwo zdać się na łut szczęścia, wielu wyrusza w podróż w nieznane z optymizmem, który w oczach innych ras uchodzi za niefrasobliwość. Nie bierze się to znikąd – niektóre niksy czują kierunki świata, tak wyraźnie jak inni ludzie widzą kolory czy słyszą dźwięki.

…jestem w stanie przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach.

Postać może przetrwać w warunkach, które byłyby zabójcze dla innych — spędzić długi czas pod wodą, przetrwać na pustyni, wytrzymać zabójczy mróz, przeżyć bez jedzenia. Nawet niksy mają swoje limity, jednak ta moc pozwala im przetrwać zauważalnie dłużej, niż potrafią to inne rasy.

…potrafię bez problemu wtopić się w dowolną społeczność.

Niektóre niksy mają w sobie coś, co pozwala im bez trudu nawiązywać znajomości. Jednego dnia piją z marynarzami w heimburskiej spelunie, następnego konwersują przy cygarze z magnatami przemysłowymi, a tydzień później jako pierwsi Wanadyjczycy palą fajkę pokoju z szamanem z Winlandii.

…dam radę kierować każdym pojazdem i dosiąść każdego stworzenia.

Mało która niksa spędza życie w miejscu, w którym się urodziła. Niespokojna natura daje znać o sobie, więc nawet jeśli postać nie zwiedziła jeszcze całego świata, to na pewno wiele podróżowała i żaden środek transportu ją zaskoczy – nieważne jak dziwaczny.

…w wodzie poruszam się i walczę równie sprawnie co na lądzie.

Niksy od wieków wiodą życie na lądzie, jednak ich związek z matczynym żywiołem jest wciąż silny. Postać dorastała nad morzem, jeziorem lub rzeką i pod powierzchnią czuje się, powiedzmy to wprost, jak ryba w wodzie. Dla porządku warto nadmienić, że pełne wykorzystanie tej zdolności może wymagać dość niecodziennych decyzji jeśli chodzi o ubiór.

Słabość

Lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami.

Niksy to niespokojna rasa. Żyją ciekawi tego, co kryje się za horyzontem, chcą wiedzieć dokąd prowadzi każda z dróg i zew nieznanego nigdy ich nie opuszcza. Dlatego gdy znajdują się w potrzasku, w miejscu którego nie mogą opuścić, mimo że by chcieli, wszystkie rzuty stają się ryzykowne.

Niksy – mroczne odbicia
Doppelgangery: zmiennokształtne niksy, które wyrzekły się Prawdziwego Imienia, zagubione potwory przeżywające skradzione życia.
Istoty z głębin: tajemnicza rasa podwodnych demonicznych ryboludzi, czcząca prastare plugawe bóstwa.