Elfy

W dzisiejszym wpisie to i owo o najbardziej uprzywilejowanym i pewnym siebie z wanadyjskich ludów 🙂

Elfy

homo sapiens nobilis, człowiek rozumny szlachetny, lud powietrza

Dziwnie się to życie układa. Oboje urodziliśmy się w tym samym roku, ale gdy pan przeżywał pierwsze miłości, ja uczyłam się chodzić, gdy pan walczył w okopach Nordalii ja dostałam pierwszego kucyka, gdy kończyła się Wojna, zakochałam się po raz pierwszy. A teraz pan ma prawie trzydziestoletnie dzieci a ja mogę, w końcu, sama podpisywać czeki. Reflektuje pan na drinka?
Lady Beatrice Artemis Pookah-Oakroot, w rozmowie z kapitanem Olivierem Smithem. 
Jesteśmy ostatnim pokoleniem. Zapiekły konserwatyzm zmienił naszych rodziców w żywe skamieliny. Alergia odcina nas od zdobyczy technomagii. Zanieczyszczenie żelazem i algorytmiczne formatowanie Astralu rujnuje nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jesteśmy ślepym zaułkiem ewolucji. To wszystko upadnie jeszcze za naszego życia. Co oznacza, że mamy jakieś dwieście lat, żeby się dobrze bawić, nie myśląc o konsekwencjach.
Orlando, lobby hotelu Surreal 

Cesarzowe i królowie, szlachcianki i arystokraci, poeci, malarki, muzycy i rzeźbiarki, posiadacze ziemscy i inwestorki, bożyszcza i idolki, prokuratorzy i agentki specjalne, projektanci i dyktatorki mody, biurokraci i wojskowe, lekkoduchy i córy marnotrawne – elfy zajmują, póki co, najbardziej uprzywilejowaną pozycję w wanadyjskim społeczeństwie.

Elfy – metryczka
Żywioł: powietrze.
Wygląd: smukła sylwetka, delikatna cera, szpiczaste uszy i migdałowe oczy, lśniące jedwabiste włosy, brak zarostu.
Wzrost: 190 – 200 cm. 
Grywalny wiek: od 60 do 200 lat.

Wygląd

Wysokie i smukłe, elfy mają szpiczaste uszy, olbrzymie, pełne wyrazu migdałowe oczy, wąskie nosy i drobne białe zęby. Brak zarostu i charakterystyczna smukła budowa ciała powoduje, że większość elfów jest dosyć androgyniczna, kobiety i mężczyźni niezbyt różnią się wyglądem. Bujniejsze kształty czy szerokie ramiona uznawane są przez wanadyjskie elfy za plebejskie, co samo w sobie wiele mówi o pozycji społecznej tego ludu.

Obrazu dopełniają lśniące włosy: od białych, poprzez jasnobłękitne, złote, aż do jasnego brązu i zieleni. Wśród wanadyjskich elfów zarost, albo czarne lub rude włosy, to kuriozum i wyraźny znak domieszki krwi orków, niks lub trolli. Dekańscy jakszowie mają włosy lśniące doskonałą czernią, jednak i wśród nich ogniście czerwona fryzura oznacza krew trolli, czyli kłopoty.

Elfia karnacja obejmuje całe spektrum, od porcelanowo bladej u mieszkańców Wanadii i Ozumu, przez lodowy błękit u północno-winlandzkich łowców niedźwiedzi, ciemnogranatową skórę jakszów i głęboką atramentową czerń lemuryjskich jeźdźców żyraf.

Warto zaznaczyć, że krew elfów jest błękitna. Dosłownie.

Specyfika

Dzieciństwo elfów trwa bardzo długo – dla innych ludów wręcz przerażająco długo. Elfie niemowlęta zaczynają chodzić w wieku kilku lat, swobodnie mówić w wieku lat kilkunastu i po trzech dekadach dzieciństwa, w okolicach czterdziestki, wchodzą w okres dojrzewania.

Pięćdziesięcioletnie elfy gwałtownie wkraczają w dorosłość, osiągając pełnię sprawności umysłowej i fizycznej, którą utrzymują przez kolejne kilkaset lat.

Na starość, elfy zaczynają coraz bardziej odrywać się od świata fizycznego, pogrążając we wspomnieniach oraz skomplikowanych snach na jawie. W końcu leciwy elf gubi drogę powrotną, jego umysł odpływa w krainy snów i marzeń, a ciało zapada w letarg, z którego najczęściej już się nie budzi. Podobno w kryptach elfich ród z Alfheimu śpią przodkowie pamiętający czasy cezarów.

Mówi się, że niektóre elfy przechodzą na drugą stronę, całkowicie znikając ze świata fizycznego. 

Elfy – motywacje bohaterów i łotrów
Jeśli twoja postać jest elfem, łatwo może nabrać przekonania o własnej nieomylności i nietykalności – a z takiej pozycji łatwo zmieniać wszystko, na co przyjdzie nam ochota.
Własne życie: Mam dość życia na garnuszku dziadków; czas zacząć żyć własnym życiem i znaleźć pracę… lub sposób na szybkie odziedziczenie fortuny.
Mam za sobą sto lat życia i umieram z nudów; mam też wystarczająco funduszy by sfingować własną śmierć, wyjechać z kraju i zacząć wszystko od nowa. Wszystko!
Otoczenie: Elfia alergia to poważny problem; czas sięgnąć po odkrycia nowoczesnej alchemii i wynaleźć nowe… tworzywo, które zastąpi w masowej produkcji żelazo i stal.
To skandal, że aby ubiegać się o większość urzędów trzeba mieć ukończone osiemdziesiąt lat! Te przestarzałe przepisy tylko wzmacniają naszą elfią dominację – i tylko my, elfy, możemy to zmienić.
Świat: Uważam, że stare elfy nie “rozpływają się w snach’ tylko porzucają postać larwalną i osiągają pełnię swojego potencjału. Świat fizyczny jest tylko przystankiem, kraina obiecana elfów leży w snach – im szybciej tam wszyscy dotrzemy, tym lepiej. 
Jest powód, dla którego elfy rządzą w tak wielu krajach – po prostu robimy to lepiej. Raz zdobytej władzy nie powinniśmy nigdy oddawać. Pamiętamy więcej i patrzymy w przyszłość dalej niż inne ludy. Wiemy, jak rządzić nimi dla ich dobra.

Społeczeństwo

Mówiąc wprost: elfy rządzą Wanadią – a przynajmniej trudno spotkać elfa, który nie wywodził by się z bogatej, szanowanej rodziny o korzeniach i tradycji sięgających w zamierzchłą przeszłość. Sytuacja ta nie wynika z wrodzonej wyższości tego ludu, prozaicznym powodem jest elfia długowieczność. Kiedy ma się kilka razy więcej czasu, niż konkurenci, na zdobycie i skonsolidowanie majątku, wpływów i władzy, nie trzeba być przesadnie inteligentnym. Wystarczy poczekać. A każde kolejne pokolenie ma ułatwiony start.

W popularnych dziełach kultury (tworzonych zresztą głównie przez elfy) lud powietrza to prawie zawsze bogaci i wpływowi arystokraci, którzy w wolnych chwilach zajmują się sztuką, podróżami i dobroczynnością. Mało kto pamięta, że wszystkie ważne stanowiska obsadzone są przez starsze elfy, urodzone jeszcze przed Rewolucją Akwitańską. Młode pokolenie elfów musi zadowolić się życiem z funduszy powierniczych lub zerwaniem kontaktów z rodzicami i poszukiwaniem własnego miejsca w życiu, jako dziennikarze, psychomantki, aktorzy filmowi czy prywatne agentki ochrony.

Przytłaczająca większość elfów jest bogata lub ma zapewnione ciepłe posady doradczyń, konsultantów, rentierek, proboszczów itp. Podupadłe pomniejsze rody szlacheckie żyją jako pieczeniarze na większych dworach lub szukają szczęścia w przemyśle i handlu. Zbuntowane lub zniesławione (i przez to biedne) elfy są rzadkością – wyklęte poetki, upadli żigolacy, znudzone kancelistki, nienadążający za modą krawcowie.

Występowanie

Przez wieki wanadyjczycy wierzyli, że kolebką elfów są Alpy, skąd prehistoryczne plemiona dotarły do Alfheimu i Hrimthorstu. Współczesne odkrycia archeologiczne zdają się jednak temu przeczyć – jeśli miejscem powstania tego ludu, rzeczywiście były smagane wiatrem góry, należy patrzeć raczej na sunnirski masyw Teloganów, skąd plemiona pra-elfów dotarły do Dekanu, Ozumu i Wanadii. 

Jak jednak wyjaśnić istnienie elfich plemion i rodów w Lemurii i na Atlantydzie? Na to nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi. Większość badań wciąż finansowana jest przez wanadyjskie elfy, a te wydają się być zainteresowane głównie odkryciami, które podkreślają i uzasadniają ich wyjątkową, uprzywilejowaną pozycję.

Koncepcje postaci

Słowa kluczowe: niedzisiejszość i przywilej.

  • Młoda, błyskotliwa reporterka, która prowokacjami dziennikarskimi i artykułami wcieleniowymi odsłania skandale w najwyższych sferach.
  • Spadkobierca fortuny, który, by uniknąć małżeństwa, podróżuje po świecie, spisując legendy i wspomnienia pozawanadyjskich elfów.
  • Nadużywająca absyntu dekańska księżniczka, która uciekając przed mroczną przeszłością wybrała życie skandalizującej poetki-spirytystki.
  • Instruktor(ka) szermierki, o nieznanej płci i nieprzeniknionej przeszłości, mistrz(yni) kraju w nielegalnych wyścigach jednorożców.

Zdolności

Jestem elfem/elfką, więc…

…znam wszystkie niuanse etykiety i protokołu dyplomatycznego.

Codzienne życie w elfich rodach przypomina tańczenie walca na polu minowym. Nic więc dziwnego, że po długich latach praktyki, elfy wchodzą w życie z idealnym wyczuciem taktu. Wiedzą jak się zachować w każdej sytuacji i w każdym środowisku, wiedzą co i w jaki sposób powiedzieć by uniknąć skandalu – lub go sprowokować.

…doskonale fechtuję rodowym ostrzem z creidnallenu.

Fechtunek jest jedną z podstawowych umiejętności, których uczy się młode elfy – prywatna edukacja alfheimskich arystokratów jest mocno osadzona w starych, dobrych latach 1700. Co nie zmienia faktu, że kilka dekad codziennych ćwiczeń potrafi zmienić praktycznie każdego w niezrównanego szermierza.

…poruszam się lżej i z większą gracją niż inni.

Szybkość reakcji i zwinność elfów wydaje się być większa niż pozostałych ludów. Trudno powiedzieć na ile wynika to z czynników genetycznych a na ile z lat spędzonych na nauce tańca, gry na pianinie i brydża. 

…widzę i mogę zmieniać sny osoby, której dotykam.

Wsłuchując się w oddech śpiącej osoby elfy potrafią dostrzec jej sny i delikatnie zmieniać ich treść. To świetny sposób, by dowiedzieć się, czego śpiący w danym najmocniej pożąda lub czego najbardziej się boi. Dostrojenie do cudzych snów trwa kilka sekund, jeśli śpiący jest dla elfa kimś bardzo bliskim, do kwadransa, gdy jest obcy. Warto pamiętać, że elfy, który przebywa w cudzej sypialni bez pozwolenia ryzykują poważny skandal.

…roztaczam hipnotyczny urok.

Niektóre elfy cechują się nieposkromionym pragnieniami i zupełnym brakiem skrupułów. Gdy czegoś pożądają wszyscy w okolicy zaczynają gorąco tego pragnąć. Kiedy o coś proszą, niewielu potrafi odmówić. Mówi się, że do elfów, które posiadły tę rzadką cechę, zalicza się sama królowa Tytania.

Słabość

Mam silną alergię na żelazo.

Dotknięcie żelaza gołą dłonią może skończyć się poparzeniem a niezabezpieczone stalowe przedmioty mogą powodować wysypkę i inne objawy alergii. Podróż starym pociągiem może uprzykrzyć życie, rana zadana żelaznym ostrzem może zabić. Gdy w otoczeniu jest wiele żelaza lub przeciwnik walczy żelazną bronią, wszystkie rzuty stają się ryzykowne.

Elfy – mroczne odbicia
Alvarowie: socjopatyczne, sadystyczne elfy, wypaczone domieszką krwi trolli.
Fae: kapryśne władczynie i władcy snów, potężne byty astralne w niejasny sposób związane z elfami.