Dzisiejszy wpis zainspirowała rozmowa na wolsungowej grupie na Facebooku.
Przy okazji dyskusji o niziołkach zeszliśmy na ich mroczne odbicia, czyli nieumarłe nemesi. Ponieważ nie wszyscy mają dodatek Lyonesse, w którym opisaliśmy tych przyjemniaczków, postanowiłem użyć ich, żeby pokazać testowane obecnie podejście do opisu antagonistów.
Z czego składa się przeciwnik?
Każdy przeciwnik naszych dzielnych dam i dżentelmenów będzie wprowadzony, tak jak to było dotychczas, klimatycznym opisem i cytatami ze świata gry.
Oprócz tego, każdy antagonista ma swoje wrodzone cechy, które objawiają się głównie w opowieści – wyznaczają co przeciwnik może zrobić a czego nie może.
Np.: To ghule, więc oczywiście, że są nieumarłe, boją się ognia, jedzą zwłoki, czasem pamiętają strzępy wspomnień pożartych ludzi.
Postaci mogą poznać te fakty, jeśli wykonają odpowiedni test (każdy sukces to jeden fakt). To, w jakim stylu postaci pokonają to wyzwanie, zależy od sytuacji – jedni będą inteligentnie siedzieć nad specjalistycznymi książkami, inni czarująco porozmawiają z miejscowymi a jeszcze inni będą skrycie obserwować potwora.
Oprócz tego, każdy z przeciwników ma swój domyślny przebieg konfrontacji – z racji na duży wpływ graczy na fabułę, opisany raczej liczbą i trudnością etapów, niż konkretnymi wyzwaniami. Żeby pomóc MG podpowiadamy tu przykładowe stawki.
Mięsem każdego antagonisty są jego zdolności – działające automatycznie zasady specjalne, które modyfikują domyślny przebieg starcia.
Opisani w podręczniku przeciwnicy będą mieli również wypisane przykładowe szanse i zagrożenia, na wypadek, gdyby MG miał akurat blokadę kreatywną 🙂
Do każdego antagonisty dorzucimy również pomysły na przygody.
A teraz, nie przedłużając, przedstawiamy dzisiejszego potwora:
Nemesi
necrosapiens ultionis
Zdaniem poetów, że miłość trwa za grób. W przypadku niziołków na pewno jest jedno uczucie, które jest w stanie zwyciężyć śmierć. Żądza zemsty. Przeciwnicy scylli nauczyli się, w bardzo bolesny sposób, że czasem fizyczna eliminacja tworzy więcej problemów, niż ich rozwiązuje. Zwłaszcza, gdy zabici konkurenci wracają jako nieumarłe demony zemsty.
Cytaty ze świata gry |
---|
Nagle na korytarzu rozległy się kroki. Łup, łup, łup! Ogr – pomyślałem i pociągnąłem serią przez ścianę. Na chwilę zapadła cisza, a potem coś wyrwało drzwi z zawiasów i rozpętało się piekło. Gdy kurz opadł, Tony już nie żył, zarżnięty jak prosię. Oprócz nas w pokoju leżał jeszcze jakiś niziołek, martwy i śmierdzący jak popsuta ryba. W ręce ściskał zakrwawiony nóż a nogach miał betonowe buciki. Dobry beton z zakładów Tony’ego. |
Pamiętaj, nigdy nie rób interesów ze scyllą. Jeśli musisz, nie zadzieraj z nimi. Jeżeli musisz z nimi zadrzeć, pobij im paru ludzi, spal restaurację ale nikogo nie zabijaj. A jeżeli się zdarzy, że będziesz musiał kogoś zabić, zakop nieboszczyka w fundamentach jakiejś kamienicy i módl się co wieczór, żeby się nie wykopał. |
Wygląd
Na pierwszy rzut oka zwykłe niziołki, nieco blade i z podkrążonymi oczyma. Zdradza ich znamię śmierci. Rany, od których zginęli wciąż krwawią. Topielcy z każdym słowem wypluwają z płuc mulistą wodę. Nemesi bynajmniej nie są przyjemniaczkami.
Występowanie
Wszędzie, gdzie giną niziołki.
To nemesi, więc oczywiście, że…
- są nieumarłe;
- istnieją jedynie po to, by się mścić;
- będą wracać dopóki nie dokonają zemsty;
- mogą zginąć tylko z ręki osoby, której poprzysięgły zemstę;
- jeśli przebaczą winowajcy, umierają na dobre.
Bohaterowie mogą wykonać test, by zdobyć te informacje (każdy sukces to kolejny fakt).
Pomysły na przygody |
---|
Chwała – cyngiel scylli, który zginął w starciu z drużyną, wraca jako nemesi. Poprzysiągł, że dokona zemsty, nim minie trzynaście dni, wystarczyłoby więc wyjechać gdzieś daleko i nie wychylać się przez dwa tygodnie, a problem sam by zniknął. Tylko co to za bohaterowie, którzy uciekają z podkulonym ogonem? |
Pasja – martwa niziołcza dziewczyna powraca, by zemścić się na pewnym arystokracie. Zamiast rozpocząć krwawą orgię zniszczenia, nemesi postanawia doprowadzić lorda do bankructwa, odebrać mu szacunek otoczenia, przyjaciół i rodzinę a na koniec doprowadzić do samobójstwa. Zagrożony arystokrata zwraca się o pomoc do bohaterów – nie chce jednak powiedzieć, co łączyło go ze zmarłą. |
Nauka – co powoduje, że tylko niziołki stają się demonami zemsty? Jaka krzywda jest wystarczająco wielka, by zrodzić nemesi? Czy celem zemsty będzie zleceniodawca czy pociągający spust? Niestety, wydaje się, że znalazł się naukowiec, który postanowił eksperymentalnie znaleźć odpowiedź na te i inne pytania. |
Tajemnica – znajomy drużyny ginie w tajemniczych okolicznościach i – ku zdziwieniu wszystkich zainteresowanych – powraca jako nemesi. Czy bohaterki pomogą nieumarłemu przyjacielowi w dokonaniu zemsty? Jak daleko się posuną? |
Furia z Quirinale
Młoda niziołcza donna ubrana w żałobną czerń. Podkrążone oczy świecą obłędem, a z twarzy nie schodzi grymas koszmarnego uśmiechu. Rana na sercu stale krwawi.
Przebieg konfrontacji
Trzy etapy: ST 4, 5 i 6.
Przykładowe stawki: uciec i się przegrupować, poznać jej tragiczną historię, zdobyć sprzymierzeńców, zwabić ją w pułapkę, uwięzić na długie lata, pomóc winowajcy zabić furię, przekonać by wybaczyła winowajcy.
Zdolności
- Niewrażliwość – postaci niebędące celem, muszą wydać 1 Many żeby zaatakować.
- Przerażenie – jeśli w teście wypadnie choć jedna jedynka, postać musi odrzucić kartę.
- Atak specjalny (3) – raz na konfrontację zadaje swojemu celowi trzy rany, każdy odłożony sukces zmniejsza siłę ataku o jeden.
Szanse | Zagrożenia |
---|---|
♠ pik: nemesi zdradzi ważny sekret | ♠ pik: ginie przypadkowa ofiara |
♥ kier: wdzięczność lokalnej społeczności | ♥ kier: bohaterowie w cieniu podejrzeń (-1R) |
♦ karo: odkrycie gdzie jest leże nemesi | ♦ karo: nemesi wciąga postaci w pułapkę! |
♣ trefl: nemesi rozpoznaje kogoś i się waha | ♣ trefl: klątwa (-1M) |